Chcete procvičit gramatiku, pravopis, slovíčka či konverzaci, ale studenty to nebaví? Zkuste to hrou!
Mnozí učitelé se obávají, že pokud si budou ve výuce "hrát", jejich svěřenci se nic nenaučí, ztratí koncentraci nebo se budou jen "válet po koberci". Proti těmto strachům však hovoří výzkumy i mé zkušenosti z praxe.
Hra hodinu oživí a umožní procvičení neoblíbené látky, pro kterou studenti při vyplňování v pracovních sešitech občas těžko hledají motivaci. Pomocí hry lze nenásilně procvičit poslech, konverzaci, gramatiku i slovíčka aniž by vznikl pocit, že se musí něco "drtit".
Nejsem proti vyplňování pracovních listů, to je také součást učení. Když ale vidíme, že jsou studenti unavení a nepozorní, je čas na to je pořádně rozhýbat. Mám pro Vás několik druhů her, které se mi osvědčily a měly u mých žáků a studentů úspěch. Na závěr si můžete stáhnout hru ve 4 jazycích ZDARMA!
Tipy na oblíbené hry
1.Donést předmět či obrázek
Učitel po třídě rozmístí obrázky (či předměty) na určité téma. Studenty rozdělí do dvou týmů. V jednotlivých kolech vysílá každý tým svého zástupce, který pro své spoluhráče může najít kartu s obrázkem (předmětem). Učitel říká slovo (či větu s daným slovem) a vyslanci týmů se snaží obrázek (předmět) najít a ukořistit pro sebe. Vyhrává tým s více získanými obrázky (předměty).
2. Chození v kruhu
Učitel dá židle do kruhu. Počet židlí je o jednu méně, než je studentů. Studenti chodí v kruhu židlí. Učitel říká různá slovíčka (nebo třeba slova na procvičení y/i) a studenti musí dávat pozor. Pokud řekne slovo na téma Animals (vyberte si své téma), každý student si musí okamžitě obsadit židli. Ten hráč, který zareagoval jako poslední a žádnou židli nezasedl, vypadává. Pro další kolo je nutné odebrat jednu židli. Učitel opět odříkává slovíčka, studenti zasednou židle a jeden student opět vypadne. Židle se postupně odebírají, až zbyde pouze jedna židle a dva hráči. Výherce je student, který zbyl jako poslední ze dvojice bojujících o sezení na židli.
3. Bojovky a běhací hry
Aktivity, při nichž hráči řeší úlohy a mohou se pohybovat po místnosti či venku, jsou mezi studenty nejoblíbenější. Pokud na ně čeká na konci tajenka, je to pro ně další motivace. Je-li to možné v rámci tématu, snažím se udělat hru vtipnou, aby se studenti zasmáli a uvolnili.
4. Deskové hry
Deskové hry patří mezi mé oblíbence, neboť jsou velmi jednoduché na přípravu (tisk, laminace a hotovo) a není třeba studenty někam přemisťovat. Hrací plán dáme do dvojice či malé skupinky a hra může začít.
Pomocí deskové hry můžete procvičovat gramatiku, slovní zásobu i mluvení. Je jen na Vás, co na hrací políčka umístíte za úkoly. U mých deskovek jsem dala pravidlo, že špatná odpověď vrací na Start. Tudíž hráč dává pozor a poslouchá každou odpověď, aby ji mohl použít, kdyby na dané políčko také stoupl. A když se vrací někdo na Start těsně před cílem... To je panečku škodolibá radost spoluhráčů :-).
Populární obměna deskové hry je také Člověče, nezlob se! To na Vás také čeká na konci článku ke stažení ZDARMA.
5. Pexesa, domina, kolíčkování
Tyto jednoduché aktivity nejsou vhodné jen pro malé děti. S úspěchem je používám i u dospělých. Nejlepší možnost při učení je, pokud má student k dispozici 3D předmět. Není-li to možné, obrázky jsou další volba. Nejde o to narvat do sebe pouze grafickou podobu slovíčka, ale také propojit slovo s objektem či obrázkem.
6. Bingo, postřehovky, Já mám, kdo má?
Nejen předmět/obrázek a napsané slovo jsou třeba. Pro úspěšné uložení slovíček do paměti je důležité ještě slovo mnohokrát vyslovit a také si ho poslechnout. To můžeme trénovat zase pomocí binga, postřehových her a oblíbené hry Já mám, kdo má?
7. A-Z kvíz, rébusy a šifry, křížovky a osmisměrky
Pro odpočinkové části hodin doporučuji různé křížovky, rébusy a kvízy. Jsou jednoduché na přípravu a po zalaminování Vám vydrží mnoho let.
Aktivit je samozřejmě celá řada. Můžete se podívat na můj článek o aktivitách pro zopakování slovíček z předchozí hodiny zde.
Další tipy na aktivity sledujte u mě na Instagramu :-).