Písmenková komoda v češtině a angličtině

Začíná se Vaše dítě zajímat o písmenka, která okolo sebe vidí? Je čas připravit si skvělou Montessori pomůcku - písmenkovou komodu. Své využití najde doma i ve školce či ve škole. Děti si s její pomocí osvojí písmenka abecedy - jejich zvukovou i grafickou podobu. Je také skvělá na rozvoj slovní zásoby, pokud ji naplníte zajímavými komponenty.

pismenkova-komoda

Projela jsem nabídku všech možných skříněk na šroubky a nejlepší z hlediska velikosti i ceny je ta z Lidlu. Štítky jsem si nechala dělat v tiskárně, protože jsem komod připravila (kromě té pro mé dítko) pár navíc, tak ať to vypadá hezky. Sepsala jsem si, co asi tak seženu a většinou nakoupila po baleních. Pokud neřešíte peníze, doporučuji tuby od Safari Ltd., které jsou rozdělené podle témat. Jako náplň se taky můžou hodit maličkosti z Kinder vajíček.

Na některá písmenka by Vám šuplík nestačil, kolik najdete po bytě věcí, u jiných budete rádi, že najedete aspoň jednu. Na fotkách se můžete podívat, co máme v písmenkové komodě my.

pismenkova-komoda-suplicky

Do písmene i patří ještě iglú z tuby, ale bohužel je nezvěstné :-). Také malá izolepa vzala kramle. Děti komodu milují, ale připravte se (alespoň Vy doma), že si miniatury rádi schovávají, ať  se snažíte je vést k vrácení do šuplíčků sebevíc.

pismenkova-komoda-prihradky

Některé položky průběžně obměňujeme, přece jen se v domácnosti s dítětem najde spousta kravinek.

pismenkova-komoda-pismena

Jak používat písmenkovou komodu?

Než přejdeme k aktivitám, je třeba zdůraznit, že písmena vždy vyslovujeme, tak jak se vyslovují ve slovech (ne jako názvy) –  B vyslovíme jako B (ne bé), C vyslovíme jako C (ne cé) atd. Řekneme tedy „f jako fík“ ( ne ef jako fík). A nyní tedy k jednotlivým aktivitám.

Důležité je dítě hned nezahltit. Nebudeme tedy vyndavat mnoho šuplíků najednou. Ze začátku nám na seznámení bude stačit jeden šuplík a pojmenovávání věcí v něm.

 

  • Vezmeme jeden šuplík (nejlépe písmeno, které Vaše dítě zajímá) a postupně s dítětem pojmenováváme věci. Při vyslovování slova můžeme zdůraznit počáteční písmeno. Přikládáme ke kartičce s písmenem, aby si dítě spojilo tvar písmene s výslovností.

 

  • Až bude dítě seznámeno s obsahem více šuplíčků, můžeme jich vyndat více najednou a dítě bude muset věci od sebe podle prvního písmene rozlišit a roztřídit. Pro pokročilejší je skvělé připravit dvě písmena obtížnější na rozlišení, např. š, č nebo b, v či b,p atd.

 

  • Můžeme vyndat z různých (dítěti již známých) šuplíčků několik věcí (počet závisí na zdatnosti dítěte) a dítě je bude navracet zpět do správných přihrádek. Můžete proces obrátit – dítě vybere nějaké předměty pro Vás a bude sledovat, zda je vracíte správně zpět.

 

  • Vyndáme ven pár šuplíčků a zpřeházíme v nich předměty. Dítě navrací zpět do správných přihrádek.

 

  • Zahrajte si hru „Hledám věc na písmeno …“ a dítě přinese správný šuplíček s věcmi nebo samo ze šuplíčku vybere předmět, který Vám dá.

 

  • Vyndáme na tác větší množství předmětů a dítě navrací zpět do komody. Další varianta této aktivity může být rozmístění předmětů po místnosti, dítě je musí najít a vrátit zpátky do správného šuplíku.

 

  • Vyndáme všechny šuplíčky a dítě je navrací zpět podle abecedy.

 

  • Z rozstříhaných písmen/dřevěných písmen poskládáte slovo a dítě přiloží ke každému z písmen jeden předmět začínající na dané písmeno. Toto můžeme hrát i obráceně – položíme vedle sebe předměty, jejichž první písmena utvoří slovo a dítě přikládá písmena.

 pismenkova-komoda-prirazovani-pismeno-figurka

  • Když již dítě ovládá čtení, sestaví z písmen slovo vedle daného předmětu.

 

  • Vyndáme ze šuplíčků vytištěná/dřevěná písmena a dítě vrací zpět.

 

  • Můžeme dát miniatury na tác a dítě přikládá na odpovídající flashcards.

pismenkova-komoda-prirazovani-na-flashcards

 

Zajímá Vás, jak by vypadala náplň pro písmenkovou komodu v angličtině? Podívejte se na tu naši.

pismenkova-komoda-v-anglictine

Šotek se zase vloudil, u A chybí apple. To je tak, když fotíte s potomkem :-). 

anglicka-pismenkova-komoda

K písmenu N doporučuji oříšek nut, nám se taky někam zakutálel.

pismenkova-komoda-anglictina

 

Líbí se Vám článek? Můžete mě sledovat pro další tipy do hodin jazyků na Instagramu či Facebooku.

Hodí se Vám aktivity na procvičení abecedy v češtině, angličtině, němčině či španělštině? Můžete se podívat na tyto materiály:

 Anglická abeceda set aktivit

Anglická slovíčka šifry

Česká abeceda set aktivit

Česká abeceda šifry

První písmeno kolíčkování

Německá abeceda set aktivit

Španělská abeceda set aktivit